Skip links

Freelance web hizmetleri nedir ve nasıl uygulanır?

Freelance kelime olarak “serbest,bağımsız çalışan” anlamındadır.Bir kurum yada herhangi bir firmaya bağlı olmadan yapılan web tasarım çalışmasına freelance web tasarım adı verilir. Ben de freelance olarak çalışan bir web tasarımcıyım. Freelance web tasarımcı olarak çalışan kişiler genelde evde veya kendileri için kurdukları ofislerinde çalışırlar. Bu çalışma modelinin, firmalar gibi belli başlı mecburi giderleri olmadığı için firma veya kurumlara oranla oldukça ekonomik çözümler sunmaktadır.

Freelance web tasarım, hizmeti veren kişiye göre değişiklik gösterir. Yani freelance web hizmetleri konusunda en büyük önceliktir kişilik. Bu sebeple genel bir tabir yapmaktan kaçınarak, freelance web hizmetlerinin avantajlarından bahsetmek istiyorum.

Freelance web tasarım çalışmaları yapan kişilerin yeterince profesyonel olup olmadığını anlamanın en iyi yolu referans çalışmalarını incelemektir. Referanslar aracılığı ile serbest web tasarımcının ne kadar donanımlı olduğu, ne tarz çalışmalar yapabildiği az çok ortaya çıkmaktadır.

Ancak bazı durumlarda bu işe yeni başlayan, HTML ve CSS öğrenip Dreamweaver ile site yapmaya çalışanlardan uzak durmanız gerekmekte. Bu şahıslar genelde iyi niyetli olmakla birlikte, çoğu durumda kötü internet siteleri yapma olasılıkları yüksek oluyor. Bu durumda sizi bol hatalı, orası burası kaymış bir web sitesi bekliyor olacaktır. Bunu nasıl anlarım diyorsanız; kendisinden birkaç referans internet sitesi istemeniz yeterli olacaktır.

serbest web tasarımcı, freelance web designFreelance web tasarım firmalar gibi belli başlı mecburi giderleri olmadığı için her zaman daha kârlı bir seçenektir. Maliyet açısından da cüzdanınızı üzecek bir olumsuz tarafı yoktur. Üstüne üstelik kaliteli bir iş almanızı da hatırlarsak, bu oldukça kârlı bir alışveriş oluyor. Freelance web tasarımcıları çoğu zaman teslim sonrası teknik destek verirken sorun yaratırlar. Parasını almış ve siteyi teslim etmiştir ve proje bazlı çalıştığı için aynı projeye tekrar geri dönmek istemez. Bu durumda hem siz mağdur olursunuz, hem de bir muhatap bulamazsınız. Sonradan oluşabilecek bu sorunun yaşanmaması için önlem olarak, projeye başlamadan yapılacak bir projelendirme ile kesin olarak netleştirilmesi gerekmektedir.

Fatma Çakır