Freelance Web Tasarım Çalışma Şekli

Uzunca bir süredir freelance olarak çalışmaktayım. İyi para kazandıran ve çalışma saatlerini tasarımcının belirlediği kolay olan bir çalışma şekli olduğu düşünülmektedir. Fakat bu sistem içerisinde kolaylıklarının yanında bir çok zorluğu da barındırmaktadır. Baştan doğru bir şekilde netleştirilmeyen her türlü işlem, hem tasarımcı hemde müşteri için ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Freelance tasarımcı olarak detaylı şekilde çalışma şeklimi yazmaktayım. Bu konuda sorularınız olursa lütfen tarafıma iletiniz.

Fatma Çakır | Freelance Web Tasarımcı - Serbest Web Tasarımcı

Freelance web tasarım konusunda daha hızlı ve verimli iş yapmak için
bir çalışma modeli oluşturmak gereklidir. Müşteri ile proje başlamadan önce talep ettiği web hizmetlerini detaylı olarak  not alıyorum. Tüm doneleri aldıktan sonra, müşteriye adım adım gelişecek olan işlemler için ayrı maddelerden oluşan bir işlem listesi ve fiyat bilgisi sunuyorum. anlaşmaya varıldığı takdirde, sözleşmeyi düzenleyip ödemenin %25 lik kısmını alıp işe başlıyorum.Sırasıyla netleştirilen maddeler:

1. Projenin tanımı

2. Proje kapsamı ve özellikleri

3. İş ve ödeme takvimi

İlk Aşama Arayüz tasarımı

Web tasarımı konusunda uzman bir webmaster olarak,  istenilen özelliklerde bir tasarım hazırlıyor ve yönlendirmeler doğrultusunda birkaç taslak çıkartıyorum.
Bu aşamada müşteri ile bazı düzenlemeler, eklemeler ve çıkarmalar yapıyoruz.

Html kodlama (ve arayüz giydirme):

Fatma Çakır | Freelance Web Tasarımcı - Serbest Web Tasarımcı

Web tasarımı konusunda tüm işlemler tamamlandığında, html+css kodlamasına geçiyorum. Uygulanacak yazılıma göre kodlamaları tamamlıyorum. Eğer sitenin PHP, ASP ya da ASP.NET gibi bir alt yapısı olacak ise, arayüzü ve Html kodlamayı bitirdikten sonra bu yapıya giydirmek kodlamayı yapıyorum.

Projenin test yayını ve teslimatı:

Web sitesini bitirdikten sonra müşteri ile birlikte test yayın sürecini gerçekleştiriyorum.
Tüm siteyi müşteriye çalışır halde gösterdikten ve test ettikten sonra, teslim etmeden önce ödemenin geri kalan kısmının tamamını talep ediyorum.

Site yayında olduğu süreçte 1 ay içerisinde yeniden güncellemeler yapılabilmektedir. Web sitesi kullanımı sırasında müşteri sorunlar yaşarsa video çekimi yapılarak müşteriye kullanım anlatılmaktadır. Ayrıca web sitesi teslim edilen kodları bizim tarafımızda 2 YIL boyunca saklanmaktadır. Herhangi bir hosting sorunu ve ortaya çıkabilecek sorunları önlemek, veri kaybını hızlı şekilde çözmek sitenizin yayını aksatmamak için saklanmaktadır.