Skip links

PSD to HTML nedir

Bir Psd to html işlemi için 3 aşamayı gerçekleştirmek gerekir. İlk aşaması tasarımın hazırlanmasıdır. Tasarım hazırlanır ve bu tasarım Photoshop ile çizilir. Ardından bu tasarım HTML’e dökülür. PSD to HTML‘de ise bir PSD dosyasının HTML’e dökülmesi işlemi yapılır. PSD ilk aşama, HTML 2. aşama ve 3. aşamada ise web sitesinin kodlaması vardır

PSD to HTML Nasıl Yapılmalıdır?

Photoshop’ta bir PSD dosyası katman şeklinde yapılmalıdır ve HTML‘e döken kişi yada kişilerin bu PSD’yi rahatça anlayabilmeleri için katmanları gruplandırın ardından, yaptığınız tasarımı PSD formatında kayıt edin. Bir PSD dosyası şu şekilde yapılır.

PSD dosyası hazır ve HTML’e döken kişide düzenli yapmalıdır. “Düzenli yapmalıdır”dan kastım, düzenli bir şekilde kodlanmalıdır. Ayrıca temiz bir iş için sadece kod düzeni değil, dosya düzeni de oldukça önemlidir. Bir dosya açılmalı ve font dosyaları ayrı, css dosyaları ayrı, resim dosyaları ayrı dosyalarda olmalıdır. Bu sayede arka planı kodlayan kişi zorluk çekmez ve ileride bir değişiklik yapmak istediğinizde kolay bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

PSD to HTML’de Hangi Programlar Kullanılır?

İlk aşama diye tabir ettiğimiz, tasarımın çizilmesinde Photoshop size yardımcı olacaktır. Ayrıca tasarımınız içine iyi görseller yapabilmek içinde Illustrator programını kullanabilirsiniz.

Bir tasarımı HTML’e dökerken de derleyici programlar kullanılır. Bir çok derleyici program vardır. Başlangıç için, Adobe’nin Dreamweaver programını yada ücretsiz ve açık kaynak olan Notepad++‘ı kullanabilirsiniz.