Skip links

Web Siteniz Kullanıcı Dostu mu?

Kitaplıkları dolaşırken elinize bir kitap aldınız. İlk baktığınız şey kapağı. Ne hissettirirse size ona göre içeriğine bakmaya karar verirsiniz genelde. Fakat çoğu zaman sadece kapağına bakarak o kitapla aranızda bir bağ kuramazsınız. Bunun için içeriğini okumanız gerekiyor.
Web siteleri de özetle böyledir. Web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların çoğu öncelikle sitenin tasarımı, sadeliği ve erişilebilirliğine dikkat edip sonra içerisinde aradığı şeyi bulmaya çalışır. Bakın bu 3 madde önemli. Siz de web sitenizin kullanıcı dostu olarak görünmesini istiyorsanız bunlara dikkat etmek durumundasınız.

Web Siteniz Kullanıcı Dostu mu?

Dışarıda dolaşırken, ofiste çalışırken ya da her ihtiyaç duyduğumuz ve fırsat bulduğumuzda, gün boyunca cep telefonlarından birçok web sitesinde geziniriz. Bu web sitelerinde her zaman aradığımız şeyi rahatça bulabiliyor, yapmak istediklerimizi kolayca yapabiliyor muyuz? Kimi zaman aradığımızı bulamayıp siteden siteye geçtiğimiz zamanlar olmuyor mu?

Web sitesi istediğimiz hızda açılmıyorsa, aradığımızı birkaç tıklamadan sonra bulamıyorsak, yönlendirmeler hatalıysa, gözümüzü yoruyorsa siteyi kapatırız. Çünkü hepimiz için zaman çok değerli!

Sizin adınıza web siteniz her saniye insanları karşılıyor. Bu sebeple sayfa düzeni, sitede kullandığımız renkler, yönlendirmeler ve logo tasarımları sizin veya şirketinizin kalitesini yansıtarak ziyaretçide iyi bir izlenim bırakmalıdır. Bu yüzden web tasarımı yapan herkesin; temel renk psikolojisi kullanımına; dikkat etmesi gerekir, bunu öğrenmenin en iyi yolu basit düşünmek, çözüm odaklı olmak ve biraz da gözlem yapmaktır.

Kullanıcı dostu bir web siteye sahip olmak için;


– Sadelik
Ziyaretçi sitenize girdiğinde bir karmaşa varsa ve aradığını bulamayacağını hissediyorsa sitede çok fazla vakit geçirmeyecektir. Ortada bir karmaşa yoksa fakat ziyaretçi istediği bilgiye 5-6 tıklama sonunda ulaşıyorsa yine sizinle vakit harcamayacaktır. Sade olun ve karmaşadan uzak durun.

– Erişilebilirlik
Ziyaretçi sizinle alakalı bilgiye, iletişim bilgilerinize, açılış ve kapanış saatlerinize en kısa yoldan ulaşabilmeli. Aradığı içeriğe en kısa yoldan erişebilmeli. Bu gerek arama kutucuklarıyla gerekse de düzgün menü yapısıyla mümkündür.

– Mobil Uyumluluk
Son dönemde önemli kriterler arasına giren bu başlık mobil kullanım oranının gün geçtikçe yükselmesine paralel olarak önem kazanmaya devam ediyor. Web sitenize mobil cihazlara uyumlu tasarıma mutlaka sahip olmalı

Özgün Tasarım

Diğer sitelerden farklı bir yönünüz olmalı; yani sitenizi tasarlarken ve içeriğinde özgün olmaya gayret gösterin.

Çoklu dil desteği olmalıdır.

Tasarımda ve içerikde özgün, mobil uyumlu, sade ve erişilebilir web sitelerine, freelance web tasarımcı ile çalışmanın avantajlarını da kullanarak ulaşmak için bize ulaşabilirsiniz.