Skip links

Web Tasarımcı Olabilmenin Yolları

Web tasarımcı olmak için nasıl bir başlangıç yapmalıyım, hangi tasarım programlarını öğrenmem gerekiyor, web tasarım kursuna gitsem faydasını görür müyüm şeklinde sorular gelmekte.
Web tasarıma yeni başlayan arkadaşların sık sık bana mail attıları yada birine sorma ihtiyacı hissettikleri soruların içeriği genel olarak bu şekilde. Kendini geliştirerek bu mesleği edinmiş biri olarak cevaplar vereceğim.

Öncelikle web tasarım bana göre bir üniversite okuyarak değil, daha çok edinilen tecrübeler ve deneyimlerle kazanılmış bir meslektir.

Web tasarımcı olmaya karar verdiğinizde, eğer şanslıysanız yetenekleriniz sizi basit bir web sitesi yapmaya, fotoğraf montajlamaya ve kendi kartvizit tasarımınızı hazırlamaya yöneltir. Bu bilgilere sahip olmak için araştırmaya başlarsınız. İnternet üzerindeki videolar, forum siteleri, ücretli yada ücretsiz eğitim setleri en başta yardımcılarınız olur.

Eğer okulunu okumadıysanız web tasarım mesleğini öğrenmek her şey daha zordur. Kullanılan terimler, ölçü birimleri, renklerin algısı, kullanıcı deneyimi, bunların hepsinin sizin için bir şeyler ifade etmesi gerekir. Bu eksiğinizi, makalelerle, düzenlenen seminerler ve kurslarla giderebilirsiniz. Kendinizi geliştirmeyi durduğunuz an, edindiğiniz bilgilerin değeri her geçen gün daha da düşer. Çünkü web tasarım devamlı yenilenmeyi ve yenilikleri takip etmeyi gerektiren bir meslektir. Kullandığınız programlar bile güncellemelerle beraber bir çok yeni özelliği de beraberinde getirir.

Web tasarım sektöründeki yenilikleri takip edebileceğiniz, güzel makalelerin yayınlandığı web siteleri bulun ve sıksık inceleyin. Kendinizi yenilemek adına en azından hafta da bir kaç saatinizi buna ayırın.

Ayrıca bol bol örnek tasarımlar hazırlayın. Göreceksiniz, her seferinde ortaya daha iyi çalışmalar çıkacak ve kullandığınız programlarla ilgili yeni yeni özellikler öğreneceksiniz. Tecrübe edinmenin en güzel yolu öğrendiklerinizi uygulamadan geçer.

2007-2008 yıllarında web tasarım kursuna gittiğim dönemde 19 kişilik bir sınıfımız olmasına rağmen, sadece 3 kişi hala mesleğine tasarımcı olarak devam ediyor. Kısacası paralı kurslara gitmeden önce hangi tarafta olmak istediğinize karar verin. Faydalı olacağını düşündüğünüz ücretsiz kursları, seminerleri ve eğitimleri de kaçırmayın.

İlk başladığımda ileri derece Photoshop ve Dreamweaver bilgisine sahiptim. Henüz işin çok başındaydım. Bir şeyler öğrenmek için öncelikle ona ihtiyaç duymanız gerekir. Web sitesi yapacaksanız en baştan başlamalısınız. Bunun temeli HTML ve CSS kodlamayı öğrenmek olarak bilinir ve ilk duyduğunuzda oldukça karmaşık gelir. Fakat gerçekte temeli; önceden hazırlanmış HTML ve CSS şablonlarıdır. Bu şablonlar size öğrenmeniz için gerekli araştırmayı sunarlar. Çünkü basitte olsa bir web sitesi herşeyiyle hazırdır. Kendi zevkinize göre bazı yerlerini değiştirmeye çalışırsınız. Resimleri, yazıları, biraz fontları büyütürsünüz, belki birazda fontların renklerini değiştirirsiniz. Bu sizi mutlu eder.

Bir şeyler öğrenmeye başladığınızda, hangi programları kullanmanız gerektiğine kendiniz karar verirsiniz. Tasarımcı için Photoshop olmazsa olmaz bir programdır her zaman, tüm grafik ve görsel ihtiyaçlarınızı karşılar. HTML ve CSS kod yazabilmek için çok fazla program alternatifiniz var. PHP Storm, Sublime Text, Dreamweaver hatta windows işletim sistemindeki Notepad. Eğer birazda grafik tasarım öğrenmek isterseniz Illustrator ile birbirinden güzel vektörel çalışmalar hazırlayabilir, bu çalışmaları matbaa da bastırabilirsiniz.

Ama öncelikle bunların hepsine ihtiyaç duyacağınız bir çalışma alanı gerekiyor.

Siz ne planlarsanız planlayın. İlk iş deneyiminiz, aslında bundan sonraki hayatınızda ne iş yapacağınızın en büyük habercisidir. İlk işinize başlamadan önce kurduğunuz hayalleri tekrar gözden geçirin. Hayatınız boyunca sizi mutlu etmeyen bir iş yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Şunu unutmayın, yetenekleriniz doğrultusunda kendinize güvenmeniz gerekiyor. Bunu aştığınız zaman çevrenizdeki insanların aslında birer potansiyel müşteri olduğunu farkedeceksiniz. Şirketi olan ve internet ile uğraşmayı seven herkesin bir gün size ihtiyacı olacak. Bunu en azından şimdilik çevrenizdeki insanlara hissettirmelisiniz.

Kendinize basitte olsa bir portfolyo oluşturun, güncel tutun ve yaptığınız çalışmaları ekleyin. Kişisel web sitesi olmayan bir web tasarımcı düşünülemez.

Dışardan aldığınız ilk iş size çok şey öğretir. Özellikle de ne istediğini bilmeyen biri ile karşılaşırsanız çok kısa sürede çok yol kat edebilirsiniz. Yaptığınız her iş ücretli olacak diye düşünmeyin. İlk işleri kendinizi geliştirmek adına yaptığınız küçük yatırımlar olarak düşünün. Bu çalışmalar sizin için güzel birer referans olurlar. Pratik yaparak yeteneğinizi geliştirmiş olursunuz.

Size web sitesi yaptıracak biri kendisine şu soruyu sorar. “Neden sana yaptırmalıyım?”. Eğer talepleri doğrultusunda kendisine olumlu bir cevap verebiliyorsa, sizinle çalışmayı tercih eder. Bu soruyu cevaplamadaki en büyük etkenlerden biride, kişisel web sitenize eklediğiniz projeler ve önceden hazırladığınız tasarımlardır.

Bu gerçeği kesinlikle göz ardı etmeyin. Portfolyo sitenizde kendinizi tanıtın, tasarımlarınızı sergileyin. Eğer bir web siteniz varsa bir çok web tasarımcıdan bir adım öndesiniz demektir. Çünkü piyasa da freelance olarak iş yapan bir çok web tasarımcının, hazırladığı tasarımları sergileyebileceği bir web sitesi yok. Sadece tanıdıklarının referans olmasıyla web tasarım işleri yapabiliyorlar. Kişisel web sitenizle pastanın daha büyük payına ortak olursunuz.
Size son bir tavsiye…